Obrázek k článku Blýská se v ČNB na lepší časy?

Blýská se v ČNB na lepší časy?

09.06.2020

4 minuty čtení

Blýská se v ČNB na lepší časy?

 

Jako blesk z čistého nebe přišla zpráva, která potvrzuje přicházející zásadní změny nejen v našem měnovém systému. Představitelé České národní banky nás po celá léta od minulé krize systematicky přesvědčují, že kupovat fyzické zlato je bláznovství, že mnohem lepší je mít v majetku dluhopisy, ideálně státní, a že drahé kovy nic neřeší. A najednou je vše jinak?

 

V pondělí 8.6.2020 vydala ČTK zprávu, že se ČNB rozhodla začít nakupovat do svého portfolia fyzické zlato a udržovat tak poměr krytí svých rostoucích devizových rezerv. Jak dále ČTK uvádí: “Rozhodnutí centrálních bankéřů přichází v době, kdy jsou ceny zlata na historickém vrcholu. V českých korunách v květnu překonalo hranici 45 000 Kč za trojskou unci, v dolarech je pak se sumou 1768 USD na nejméně sedmiletém maximu. Výhled Bank of America navíc uvádí, že jeho cena poroste i nadále a příští rok může stát i tři tisíce dolarů za trojskou unci. Z aktuálního rozhodnutí ČNB lze usuzovat, že podobnými výhledy disponují i centrální bankéři.” A tak nám dávají nakonec naši centrální bankéři za pravdu, když se přidávají k většině zahraničních centrálních bank a diverzifikují svoji rozvahu fyzickým zlatem. Nebo že by začínalo jít do tuhého? Nechme se překvapit.

 

Zajímavá na tom celém je skutečnost, že o tomto obratu o 180 stupňů jednala bankovní rada už v roce 2018 a definitivně ho schválila v loni. V jejích prohlášeních však o této změně nepadla ani zmínka. Nadále se tvářila, že vše pokračuje v trendu  nastaveném od minulé krize, tedy nákupovat dluhopisy a udržovat inflaci oslabováním koruny. Je tedy možné, že dnes ČNB vydává prohlášení, která v příštím roce naprosto popře a bude opět jednat v protikladu? Potom se máme na co těšit!

A tak nezbývá, než nespoléhat se na žádné “státní zachránce”, vzít odpobědnost do vlastních rukou a nakupovat zlato a stříbro, dokud je jeho cena příznivá a hlavně, dokud je.

 

 

 

Obrázek k článku Bail-in, jak je to tedy opravdu?

Bail-in, jak je to tedy opravdu?

Aleš Trnka - 4 minut čtení

Obrázek k článku Časy se mění

Časy se mění

Aleš Trnka - 4 minut čtení