Obrázek k článku Cena zlata odráží realitu i obavy světa

Cena zlata odráží realitu i obavy světa

08.07.2020

2 minuty čtení

Dlouho jsme doufali, že z pohledu výkonosti světové ekonomiky bude nejhorší druhý kvartál roku 2020, tzn. duben až červen. Tedy že to nejhorší máme právě za sebou. Zatím to tak ale nevypadá, denní nárůsty nově nakažených v USA lámou rekordy, Jižní Amerika na tom není o mnoho lépe. Lidé v USA jsou frustrovaní, nespokojený dav páchá násilnosti v ulicích měst prakticky po celém území Spojených států, počet lidí bez práce ještě více rozevřel nůžky mezi nejbohatší a nejchudší sociální vrstvou obyvatel. A tak začíná svět počítat s tím, že v USA bude třetí kvartál minimálně stejně špatný jako ten právě ukončený.

Reakce na trhu s drahými kovy se dala předpokládat. Dnes (8.7.2020) prolomila cena za unci zlata psychologickou hranici 1.800 USD. Naposledy se za podobnou cenu 1.796 dolarů prodávalo zlato v říjnu 2012. Další metou je hodnota 1920 USD, což je zatím nejvyšší historická cena z roku 2011, kdy vrcholila minulá hypoteční a finanční krize. Nyní už není otázkou, zda se tam cena zlata opět vyšplhá, ale kdy se to stane. Bude to ještě letos? Já osobně se v souvislosti s vývojem situace v USA obávám, že je to velmi reálné.

V korunách cena za unci zatím nepřekonala květnový rekord, cenu přes 50.000,- Kč. Ale to jen díky tomu, že je dnes koruna silnější, než byla letos v květnu. Až se projeví další nestabilita, až trhům dojde, že to s očekávaným oživením nebude tak jednoduché, jak si dnes mnozí představují, dojde opět na výrazné oslabení koruny vůči dolaru i euru. A potom se cena zlata a stříbra velmi rychle zvýší o několik tisíc korun a my budeme vzpomínat na dobu, kdy se unce zlata prodávala pod hranicí 50.000,- Kč.

S tímto vším souvisí i nové video z tohoto týdne pojednávající o Bail in. Pro jeho shlédnutí klikněte na odkaz níže.

Zdroj:
https://www.youtube.com/watch?v=UAIRzV3XJpo&t

Obrázek k článku Bail-in, jak je to tedy opravdu?

Bail-in, jak je to tedy opravdu?

Aleš Trnka - 4 minut čtení

Obrázek k článku Časy se mění

Časy se mění

Aleš Trnka - 4 minut čtení