Obrázek k článku Další z vymožeností moderního řízení finančního systému je tu!

Další z vymožeností moderního řízení finančního systému je tu!

01.03.2020

3 minuty čtení

Záporné úrokové sazby byly ještě před pár lety naprostou teorií a většina „normálně“ uvažujících lidí si je nedokázala představit. Dnes jsou na více než třetině dluhopisů evropských zemí a začínají se dostávat na bankovní účty a taky do hypoték.

Zmínky o Bail-in se také v roce 2013 jevily jako noční můra a dnes už je Bail-in pevnou součástí legislativy evropského bankovního systému.

Helikoptérové peníze byly kdysi popsány Miltonem Friedmanem, nositelem Nobelovy ceny za ekonomii, jako hypotetická možnost, jak ovlivnit ekonomiku, když už běžné kroky centrální banky nefungují. Když už centrální banka vystřílela všechny možnosti a nikdo si z jejích opatření nic nedělá.
Jeho myšlenkou, jak docílit toho, aby lidé více utráceli, bylo rozdat všem peníze jako by vrtulník kroužil nad davem a sypal na něj bankovky.

 „Hongkong se totiž rozhodl rozdávat lidem peníze. Každý, komu je víc než 18 let, dostane 10 tisíc hongkongských dolarů, což je necelých 30 tisíc českých korun. Tato částka má údajně pomoci obyvatelům k překonání finančních obtíží.“ Popisuje na svém blogu ekonomka Markéta Šichtařová. A dodává: „Připravme se, že politici po celém světě budou čím dál víc vymýšlet hrozné populistické věci vedoucí k omezení svobody a selského rozumu. Za 18 let vzrostl globální dluh na trojnásobek. Takže co třeba škrtání dluhů, když se dlužníkovi nechce splácet? Že to zní šíleně? To helikoptérové peníze i záporné úroky zněly taky. Že to sebere důchody těm, kdo si v penzijních fondech skrze dluhopisy roky šetřili na důchod? No a co. Staří se už k volbám stejně nedobelhají.“

I přesto, že se bujaře v Hongkongu rozdávají peníze, byste tam asi v tuto chvíli žít nechtěli. Zájem o nákupy se stočil směrem k nákupu roušek a desinfekcí. To pravděpodobně ekonomiku moc nenakopne.  Proto vzniká tato snaha o její rozpohybování. S tím souvisí i snižování daní a těm nejchudším dokonce hrazení jednoho měsíčního nájmu.

 Že ekonomika bude virem značně zasažena bylo jasné už dávno. Ale bude tato situace pouze krátkodobá?

Zdroj:
https://marketasichtarova.blogspot.com/2020/02/budou-se-rozdavat-penize-dostane-kazdy.html?fbclid=IwAR3lGHrDZ6l7NothIC613QmXGeMPl4ClReh5xTTVD8iD5t7P0RyCs2GyjAc

Obrázek k článku Bail-in, jak je to tedy opravdu?

Bail-in, jak je to tedy opravdu?

Aleš Trnka - 4 minut čtení

Obrázek k článku Časy se mění

Časy se mění

Aleš Trnka - 4 minut čtení