Obrázek k článku Jak je to tedy s tou cenou zlata?

Jak je to tedy s tou cenou zlata?

18.08.2020

5 minuty čtení

S přibývající nejistotou, která souvisí jak s vývojem ekonomik po celém světě, tak s dalšími opatřeními kolem šíření Covid-19, stoupá zájem o drahé kovy. A stoupající zájem o zlato a stříbro zase vyvolává další vedlejší efekty. Jednak je některým lidem z finančně-poradenského byznysu trnem v oku, a tak neustále chrlí spoustu „odborných“ článků, plných nesmyslů, zavádějících informací, hloupých srovnání atd. Dalším efektem zvýšeného zájmu je to, že se začnou objevovat lidé a firmy, které toho budou chtít zneužít pro sebe a nabídnou „svým klientům“ buď falešné produkty nebo vůbec žádné zboží nedodají. Obě situace už se dějí. Proto je velmi důležité nakupovat od společností s garancí původu zboží, ideálně napojených na některé světové renomované slévárny, a od spolehlivých lidí, kteří se na trhu s drahými kovy pohybují mnoho let a těší se dobré pověsti. Důvěra je v tomto odvětví investování mnohem důležitější hodnotou než nízká cena z internetu.

 

A pokud jde o zavádějící informace finančních analytiků, jedním z častých nesmyslných tvrzení je, že cena je příliš vysoko a že se ceny zlata i stříbra vždy vrátí zpět, možná ještě hlouběji, než odkud začaly růst. Tato tvrzení svědčí buď o naprosté neznalosti historie nebo o záměrném překrucování faktů ze strany některých analytiků.

Nyní jsme v býčím (rostoucím) trhu na obou kovech. Poslední dva býčí trhy na zlatě trvaly 9 respektive 12 let. Při prvním, v roce 1971, kdy skončilo krytí dolaru zlatem, začala růst cena z 35 dolarů za trojskou unci až na cca 820 dolarů za unci v roce 1980. Poté začala cena klesat až na 250 dolarů v roce 1999. Tedy ani náhodou zpět na 35 dolarů! V roce 1999 začal další býčí trh, cena rostla postupně až do vrcholu minulé krize v roce 2011 na 1.920 dolarů za unci.  A opět se v následném poklesu nevrátila zpět na 250 dolarů, ale zastavila se na 1.050 USD/oz v prosinci 2015.

Nemám rád prognózy růstu ani odhady, jak a co bude ještě dlouho trvat. Jsme v situaci, kdy nikdo na světě netuší, co nás v nejbližších letech čeká. Ale pokud se na dnešní trend podíváme optikou minulých býčích trhů, může zlato naprosto s přehledem vyrůst na 10-15.000 dolarů, aby se v následném poklesu vrátilo na cca 6-8.000 dolarů a nebylo by na tom nic překvapivého. Z tohoto pohledu je dnešní cena velmi příznivá.

A pokud máte rádi stříbro, neváhejte s nákupem. Jeho potenciál je ještě mnohem výraznější. Začíná se projevovat zvýšený zájem a současně nedostatek fyzického kovu na trzích. To je situace, kdy nelze očekávat korekci ceny, ale naopak silný růst. Za poslední měsíc nám stříbro ukázalo, co umí. Nárůst ceny o 50% za tři týdny je enormní zhodnocení. A to se ještě o něm zdaleka tolik nemluví. Stříbro má také svůj skvělý čas teprve před sebou.

Obrázek k článku Bail-in, jak je to tedy opravdu?

Bail-in, jak je to tedy opravdu?

Aleš Trnka - 4 minut čtení

Obrázek k článku Časy se mění

Časy se mění

Aleš Trnka - 4 minut čtení