Obrázek k článku Jak se chovat ke stříbru?

Jak se chovat ke stříbru?

20.01.2020

4 minuty čtení

U stříbra může po nějaké době docházet ke ztrátě lesku a k černání. Nejedná se o nic výjimečného. U stříbra je toto vcelku běžná chemická reakce, za kterou mohou veškeré vnější vlivy působící právě na tento kov. Nejvíce se projevuje u tenčích a drobnějších stříbrných předmětů. Zejména u stříbrný šperků, mincí či tenkých destiček.

Na stříbro obecně by se nemělo sahat. U šperků je to samozřejmě nevyhnutelné a také proto se toto černání děje převážně u těchto stříbrných produktů. Je jednoduché je vyčistit, ale s čištěním by se nemělo dlouho otálet, časem je kov těžší a těžší zbavit veškerých černot a jiných nečistot.

U mincí k tomuto černání dochází zřídkakdy, ovšem musíme se k tomuto kovu stále chovat dle náležitostí a dodržovat určitá pravidla jeho úschovy. Jako ochrana před touto nemilostí funguje uzavření mince v plastové kapsli bez přísunu vzduchu, tmavé prostředí a sucho. U nás dáváme minci vždy do černého sáčku, abychom ji udržovali stále v tmavém prostředí.

Pokud už přijde na černání tohoto kovu, je samozřejmě několik způsobů, jak se této ošklivosti zbavit.

V první řadě existují tekuté čističe určené přímo na tento konkrétní kov. Avšak není to jediný způsob, jak dospět u stříbra k opětovnému lesku. Můžete využít z celé řady nabídek babských rad jako je například coca – cola (i když zde z praxe spíše kola černotu na stříbře pouze povolí, ale následně kov vyžaduje ještě další proces čištění jiným přípravkem), kuchyňská sůl, zubní pasta nebo citron či ocet.

Ze všeho nejvíce doporučuji předat kov odborníkovi, aby se o proces čištění postaral on sám. Pokud se například u šperků pokoušíte o čištění sami, sami si za něj také nesete zodpovědnost. Pokud na kov vyvíjíte příliš velký tlak, můžete si ho poškrábat, popřípadě i rozlomit.

U investičního stříbra ale černání snadno předejdete, pokud mu dopřejete základní faktory pro zachování jeho lesku jako je sucho, teplo, tma a správné utěsněný ochranný obal.

Obrázek k článku Bail-in, jak je to tedy opravdu?

Bail-in, jak je to tedy opravdu?

Aleš Trnka - 4 minut čtení

Obrázek k článku Časy se mění

Časy se mění

Aleš Trnka - 4 minut čtení