Obrázek k článku Je snad možné vyrobit zlato?

Je snad možné vyrobit zlato?

13.01.2020

2 minuty čtení

Švýcarští materiáloví vědci vyrobili nugget z nové slitiny zlata, polymeru a proteinových vláken. Tento kousek je ovšem téměř desetkrát lehčí, než kdyby byl ze skutečně ryzího zlata.

Odborně?

Chemici pod vedením Raffaele Mezzenga ze Spolkové vysoké technické školy v Curychu použili nanokrystaly zlata, vlákna specifických proteinů a slaný polymerový gel. V reakci s oxidem uhličtým vytvořil zlatem protkaný aerogel. Vlastnosti toho kousku jsou ale celkově oproti ryzímu zlatu dosti rozdílné. Kromě toho, že má určité vlastnosti plastu, je také rozdílná teplota, při které lze s tímto polymerovým zázrakem pracovat. Již při 105 stupních Celsia je možné ho tvarovat, což je vcelku výrazný rozdíl v porovnání s 1 064 stupni, při kterých se taví ryzí zlato. A co hustota? Vyrobený materiál se svou hustotou vyšplhal sotva na 1,7 gramu na centimetr krychlový. Oproti hustotě ryzího zlata s 19,3 gramy na centimetr krychlový se tedy hustotou tento raritní výrobek nemůže zlatu rovnat.

Podobných pokusů bylo již pod vedením Mezzenga více, a to včetně zlata s přídavkem mléčného proteinu, které dokázalo dokonce plavat na hladině kávy. Jeho použití bylo ale omezené pouze pro laboratorní podmínky.

Zdroj:
https://www.e15.cz/magazin/vedci-zjistili-ze-lze-vyrobit-novy-typ-zlata-1365969

Obrázek k článku Bail-in, jak je to tedy opravdu?

Bail-in, jak je to tedy opravdu?

Aleš Trnka - 4 minut čtení

Obrázek k článku Časy se mění

Časy se mění

Aleš Trnka - 4 minut čtení