Obrázek k článku Je tohle ještě normální?

Je tohle ještě normální?

17.06.2020

6 minuty čtení

Očekávaný scénář vývoje vs. dnešní realita

 

Po krizi 2008 – 2009 se velmi uvolnila měnová politika po celém světě a mnoho odborníků varuje už mnoho let před následky tištění peněz a nulových či záporných úrokových sazeb. Hrozila inflace, další vlna tištění peněz a nutnost zavádění dalších ještě extrémnějších opatření. Očekávaný scénář, před kterým tito prozíraví experti varovali, byl:

 

1) s tištěním peněz nebude možno přestat

2) v příští krizi bude hrozit ohromná deflace

3) po silné deflaci přijde o to silnější inflace

4) čekají nás velké výkyvy a propady cen na trzích (akcie, dluhopisy, nemovitosti, ropa, drahé kovy…)

5) nelze se protisknout k prosperitě

6) rychlost zadlužování se bude hodně zvyšovat

7) hrozí záporné úrokové sazby, helikoptérové peníze

 

A jaká je tedy dnes realita? Měli Oldřich Rejnuš, Markéta Šichtařová, Vladimír Pikora, Michael Maloney, James Rickards a další zastánci Rakouské ekonomické školy pravdu? Jsme teprve na začátku problémů, začínáme sčítat škody a zjišťujeme, kde všude vznikají „díry v trupu lodi“, ale už nyní vidíme negativní dopady špatného nastavení parametrů měnových systémů všude na světě. Posuďte sami:

 

1) Nepřestalo se s tištěním peněz, FED dodával likviditu do bank už v roce 2019, ECB postupně snižovala měsíční objemy, sotva před nedávnem přestala tisknout, začala nyní znovu. Dnes pokračují v tisku levných peněz prakticky všechny centrální banky, jen o řád výše. Namísto desítek miliard eur a dolarů měsíčně jsou to stovky miliard a biliony.

2) Inflace v EU v dubnu klesla na 0,3%, v květnu už je jen 0,1%!, v ČR čekáme pokles inflace, Koruny se hromadí v bankách – normální nárůst vkladů je 10–20 mld. Kč/měs., v dubnu však byl nárůst o 55-60 mld. Kč.

Stejný jev hromadění peněz v bankách vidíme i v EU. V březnu 2020:

Itálie nárůst o 16,8 mld. EUR, průměrný nárůst bývá 3,4 mld.

Francie 20 mld. EUR oproti průměrnému nárůstu 3,8 mld.

Španělsko 10,1 mld. EUR, průměrný nárůst 2,3

Němci naopak hromadí hotovost mimo banky, namísto běžného nárůstu vkladů o 5-6 mld. EUR jsou o 10 mld. EUR v mínuse. Stejně reagovali Němci i v roce 2008-9, mají rádi hotovost „pod polštářem“.

Toto je velký problém pro ekonomiku, neochota lidí utrácet vede k deflaci. Díky propouštění, které se u nás i v EU očekává v létě a na podzim bude hrozit pokles průměrné mzdy, další deflační tlak, především v EU. Deflace je nepřípustná! Zhodnocovala by nám naše úspory na účtech, protože za stejný objem peněz si později koupím více zboží, když bude levnější. Centrální bankéři to nedopustí.

3) Inflace přijde ze dvou důvodů: buď se začne ekonomice postupně dařit a nahromaděné úspory se přelijí do ekonomiky, čímž způsobí rychlý nárůst cen…

nebo bankéři donutí občany svoje úspory začít utrácet z obavy před znehodnocením (helikoptérové peníze, záporné úroky na vkladech v bankách, Bail-in) a vznikne to stejné, velmi silný růst cen. Zatím se v posledních letech inflace projevila především na kapitálových trzích a nemovitostech, v ČR i na potravinách. Pokud dnes potraviny zdražují o desítky procent, kdy se inflace dle ČSÚ pohybuje okolo 3%, co budou ceny dělat při inflaci např. 8% nebo vyšší? Pokud ji ČNB udrží do 10%, bude to super výsledek, obávám se ale, že to bude mít těžké. A nebude to nic nového, vždyť ceny nemovitostí rostly v posledních letech o víc než 10% ročně!

4) Výkyvy cen různých trhů jsme už zažili:

- akcie v březnu 2020 ztratily skokově 25%, nyní se šplhají zpátky (opět za pomocí levných peněz od centr. bank)

- drahé kovy výrazně posilují, především zlato, a to z obavy celého světa o budoucnost ekonomiky a měnového systému,

- cena ropy propadla dokonce do záporu, nyní se pomalu zotavuje

- dluhopisy a nemovitosti zatím drží, na svůj propad teprve čekají, stejně jako znovu akciové trhy

Tato nestabilita je výsledkem tisku levných peněz, dotací, nulových či záporných úrokových sazeb. Dokud bude tato politika pokračovat, nelze očekávat změnu k lepšímu.

5) Posledních 10 let ukázalo, že tištění peněz není řešením, přesto v něm pokračujeme, jen o řád výše, tzn. ne další desítky, ale stovky miliard a jednotky bilionů USD, EUR, Liber, Jenů, Juanů atd. měsíčně. Asi se centrální bankéři domnívají, že  to, proč to dosud nepomohlo, je proto, že dosud přidávali málo.

6) Běžný schodek hospodaření v době ekonomické prosperity byl 40-50 mld. Kč ročně. Nyní předložila paní ministryně financí Alena Schillerová návrh rozpočtu se schodkem 500 mld. korun! Státní dluh narostl za 25 let na 1.800 mld. A nyní ho během jednoho roku zvýšíme na 2.300 mld. A ani náhodou to není konečná. Připomínám, že teprve zjišťujeme škody, přesná čísla z ekonomiky za 2. kvartál budeme znát teprve letos v srpnu.

7) Guvernér ČNB Jiří Rusnok nevyloučil záporné úrokové sazby. I když s nimi zatím nepočítá. V Německu už je mají. Španělsko odsouhlasilo zaručený minimální příjem, budou dorovnávat lidem mzdu na 461,- EUR. Kdo vydělá za měsíc méně, dostane dorovnání. Týká se to cca. 2,3 milionu lidí.

 

Toto je aktuální trend monetární politiky centrálních bank celého světa. Na posledních 10ti letech je patrné, že to nelze praktikovat donekonečna, že extrémní krátkodobá opatření nelze používat neomezeně a natrvalo, protože vychýlí trhy a způsobí velké propady.

Tyto věci si většina lidí neuvědomuje, nevidí je v souvislostech. Tím se stávají nebezpečné, protože většina veřejnosti na ně není schopna reagovat. Nečekejte, až se „něco“ stane. Ono už se to děje, jen je to skrytý proces, na konci kterého čeká nepříjemné probuzení. Je příhodná doba na ochranu svých úspor. A je to jednoduché, kupte si za ně zlato a stříbro a můžete být v klidu. Jediné, co vám pak hrozí, je, že na tom ještě nejspíš hodně vyděláte.

 

 

Obrázek k článku Bail-in, jak je to tedy opravdu?

Bail-in, jak je to tedy opravdu?

Aleš Trnka - 4 minut čtení

Obrázek k článku Časy se mění

Časy se mění

Aleš Trnka - 4 minut čtení