Obrázek k článku Jedna nitka vede k druhé

Jedna nitka vede k druhé

10.03.2020

4 minuty čtení

Jak je evidentní z každého bodu, kam se podíváme, koronavirus souvisí opravdu se vším. Netýká se pouze našeho zdraví, které je samozřejmě v žebříčku důležitostí na prvním místě, ale také ekonomiky, cestovního ruchu, školství, zaměstnanosti či výrobních procesů. Všechny tyto body jsou propletené a mají co dočinění jeden s druhým. Na základě všech těchto souvislostí značně vzrůstá u lidí strach. Samotná epidemie koronaviru je samozřejmě vážná, ale panika u většiny obyvatel vzniká hlavně ve chvíli, kdy vidí ostatní horlivě nakupovat zásoby potravin či rušit dovolené. Šíření paniky lze pochopitelně jen horko těžko zabránit, funguje jako řetězová reakce. Ve chvíli zavření škol rodiče řeší hlídání dětí a jsou nuceni si brát dovolenou. Spousty lidí je pobouřeno rušením akcí nad 100 účastníků a cestovní a eventové společnosti nestíhají ani vracet peníze za plánované akce. Vzniká chaos. Bohužel v tomto případě nelze vyhovět všem. Tím je myšleno, že všichni, kteří měli zakoupené vstupenky na koncerty, divadla a festivaly, se sice bouří, ale pokud by taková opatření nezačala vznikat, mnozí by si naopak stěžovali na laxní přístup k prevenci šíření epidemie. A nakonec existuje třetí sorta lidí, pro které jsou stejně takováto opatření značně nedostatečná.
Panika, která vniká do spousty českých domácností se zvětšuje i na základě zasažení rozpočtu jednotlivých rodin. Kromě zběsilého nakupování potravin na „horší časy“ se jedná hlavně o výpadek části příjmů v rámci nařízené karantény. Rodiny, které nemají vytvořenou finanční rezervu pro překlenutí tohoto období, obklopuje panika už ze všech možných stran.

Obecně se tedy pojďme pobavit o dlouhodobém dopadnu na ekonomiku.
Evropská unie v souvislosti s koronavirem umožňuje státní pomoc pro postižené firmy a vytvořila investiční fond v hodnotě 25 miliard eur, tedy cca 640 miliard korun.
Cílem tohoto investičního fondu je alespoň zmírnit dlouhodobý dopad epidemie na ekonomiku. Bylo tak rozhodnuto v úterý 10.3.2020 během telekonference vlád Evropské unie. Přesto ale ekonomika značně zpomalí a tomu se zkrátka nevyhneme.
Toto rozhodnutí o finanční pomoci se týká všech členských států, dále Evropské komise a Evropské centrální banky. Peníze jsou součástí evropského rozpočtu a budou určeny na trh zdravotnických systémů jednotlivých zemí, a kromě menších a středních společností také pro pracovní trh a další citlivější části ekonomiky. Jak s touto finanční pomocí budou moci členské státy pracovat stanoví pravidla Evropské unie, která budou zveřejněna do konce tohoto týdne. Jedná se zejména o vymezení hranic a pravidel, týkajících se zadlužení a propadů do schodků jednotlivých společností. Veškerá tyto kritéria obdrží ministři financí jednotlivých zemí eurozóny.
Z důvodu dalšího postupování v rámci epidemie koronaviru bude také zřízen Evropskou komisí tým epidemiologů a virologů. Naprosto jasno v postupech a prioritách má Charles Michel, hlava unijních summitů. Dle něj má být žebříček důležitostí sestaven takto:

1.      Zastavení šíření nákazy a pomoc postiženým

2.      Zajištění potřebného vybavení související s bojem s nákazou

3.      Podporování výzkumu, a to zejména hledání jak léčiv, tak i efektivních léčebných postupů

               O kom se nedá říci, že by zrovna šířil paniku a k epidemii se staví laxněji než ostatní země eurozóny, je Francie. Prezident Emmanuel Macron pronesl, že Francie nepřijme žádná karanténní opatření jako Itálie nebo Čína. Není k tomu prý zatím žádný důvod. Pro obrázek situace ve Francii…Nakažených je okolo 1.600 a z toho 30 již viru podlehlo.
Je tedy vidět, že Francie hraje značně na statistiky.

Jana Konopíková

Obrázek k článku Bail-in, jak je to tedy opravdu?

Bail-in, jak je to tedy opravdu?

Aleš Trnka - 4 minut čtení

Obrázek k článku Časy se mění

Časy se mění

Aleš Trnka - 4 minut čtení