Obrázek k článku Koruna pod rouškou slábne

Koruna pod rouškou slábne

15.03.2020

2 minuty čtení

Burzám už nepomáhá ani rapidní snižování sazeb a nalívání peněz do ekonomik. Útěk investorů od všeho, co jen trochu zavání rizikem, včera zle pošramotil českou měnu.
Její kurz se během obchodování na mezibankovním trhu dostal dokonce nad 27 korun za jedno euro, což byla úroveň, kterou Česká národní banka bránila během devizových intervencí. Konkrétně jedno euro stálo včera dokonce 27,12 koruny, což je nejvíce od dubna 2017. Koruna tak dál pokračuje v oslabování vůči evropské měně, které začalo v minulých týdnech. „Koruna je pod drtivým tlakem. ČNB proto včera na mimořádném jednání snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 1,75 procenta,“ říká hlavní analytik Patria Finance Tomáš Vlk. Klesnou sazby hlouběji Kromě očekávání, že centrální banka sníží sazby ještě hlouběji, než již učinila, čímž sníží atraktivitu české měny pro investory, ale korunu oslabují i další faktory. Do koruny totiž v posledních letech investovala řada bank, fondů a dalších velkých hráčů. Nejprve kvůli spekulacím na posílení české měny po skončení devizových intervencí ČNB, která držela kurz koruny právě na úrovni 27 korun, následně byla koruna zajímavá kvůli rozdílu mezi úrokovými sazbami v Česku a eurozóně. Trh s korunou je proto nyní překoupený, což může výrazně ovlivnit její kurz. „Zahraniční investoři se dostali do situace, kdy musí uzavírat pozice,“ upozorňuje hlavní ekonom ING Jakub Seidler s tím, že koruna může dál oslabovat. „Problém je, že překoupená koruna může v současné situaci – a při výraznějším snižování sazeb ČNB – začít citelněji oslabovat. Nelze tak vyloučit ani zahájení odprodávání devizových rezerv, pokud by koruna měla po snížení sazeb tendenci oslabit citelněji nad hranici 27 korun za euro,“ dodává Seidler s tím, že je otázkou, při jakém kurzu by na trh centrální banka vstoupila.

Zdroj:
Více na https://www.e15.cz/byznys/burzy-a-trhy/burzy-ovladla-panika-nezabrala-ani-razantni-opatreni-centralnich-bank-1367694

Obrázek k článku Bail-in, jak je to tedy opravdu?

Bail-in, jak je to tedy opravdu?

Aleš Trnka - 4 minut čtení

Obrázek k článku Časy se mění

Časy se mění

Aleš Trnka - 4 minut čtení