Obrázek k článku Koruna zpevnila vůči euru

Koruna zpevnila vůči euru

13.01.2020

2 minuty čtení

Cena zlata je na sedmiletém maximu

Dnes 15. 1. 2020 krátce před desátou hodinou se česká koruna podle serveru Patria.cz obchodovala za 25,118 koruny za euro. Tímto se dostala na svou nejsilnější hodnotu vůči jednotné evropské měně od ukončení intervenčního režimu České národní banky v dubnu 2017. V tom roce se koruna stávala silnější a silnější, ale její posilování zastavily obchodní spory a také zejména určitá nejistota ohledně odchodu Velké Británie z Evropské unie.

Silnější kurz než 25,118 vykazovala koruna naposledy 2. ledna 2013. Podle Lukáše Kovandy z Czech Fund koruně znatelně pomáhá výraznější než předpokládaná inflace ale také očekávaná dohoda mezi USA a Čínou. Vzhledem k možnému zvýšení úrokových sazeb, což připustil víceguvernér Marek Mora, devizoví obchodníci stále neztrácejí zájem o korunu. Analytici z Next Finance ale předpokládají, že se úrokové sazby ČNB nezvýší, a to přesně z důvodu poměrně silné koruny a vcelku slabým číslům v průmyslu. Česká měna bude podle nich spíše slábnout.

Dalšími důvody posílení české koruny jsou podle odborníků i údaje prosincové inflace Českého statistického úřadu. Tato inflace překonala celkové očekávání trhu. Zrychlila na 3,2 procenta a stala se tak nejvyšší od roku 2012.

Zdroj:
https://www.e15.cz/byznys/finance-a-bankovnictvi/koruna-zpevnila-k-euru-na-nejsilnejsi-uroven-za-posledni-roky-1365983

Obrázek k článku Bail-in, jak je to tedy opravdu?

Bail-in, jak je to tedy opravdu?

Aleš Trnka - 4 minut čtení

Obrázek k článku Časy se mění

Časy se mění

Aleš Trnka - 4 minut čtení