Obrázek k článku Nejlikvidnější kus zlata?

Nejlikvidnější kus zlata?

12.02.2020

2 minuty čtení

Abychom se mohli obecně věnovat likviditě zlata jako takové, je třeba si uvědomit fakt, na který bychom neměli zapomínat už při nákupu fyzického slitku.

A sice cena. Každá cena, za kterou si dnes můžete zlato koupit se samozřejmě liší od cen, které vidíte na burzovních trzích. Musíte při nákupu počítat s faktem, že tato cena kovu je navyšována oproti té burzovní hned o několik dalších položek. Mezi tyto položky patří: náklady na zpracování, pojištění, doprava, ražba, marže. Samozřejmě důležitou součástí při výpočtu cen fyzického zlata hrají značnou roli i kurzy měn. Obecně se dá sledovat čistá cena zlata bez veškerých poplatků okolo, např. na stránkách www.kitco.com, kde najdeme všechny trhy. Mezi ty nejvýznamnější a největší patří New York a Londýn.
A proč se řeší v rámci likvidity i cena? Existují slitky o různých gramážích, ražbách, lité či ražené, v různých tvarech a od různých sléváren. I přesto, že samotná cena kovu je dána a je jedno v jakém raženém provedení je, náklady na zpracování a ražbu se už zde značně liší. Obecně totiž platí, že menší slitky o nižších gramážích jsou v průměru nákladově výrazně dražší než slitky větší. Za nejlikvidnější se ve zlatém odvětví považuje gramáž jedné trojské unce (1oz). Její náklady vůči ostatním slitkům vychází nejlevněji a s výkupem takového slitku si nemusíte lámat hlavu.

Jana Konopíková

Obrázek k článku Bail-in, jak je to tedy opravdu?

Bail-in, jak je to tedy opravdu?

Aleš Trnka - 4 minut čtení

Obrázek k článku Časy se mění

Časy se mění

Aleš Trnka - 4 minut čtení