Obrázek k článku A co trhy za uplynulých 12 měsíců?

A co trhy za uplynulých 12 měsíců?

08.01.2020

Rok zpátky v tuto dobu se propadaly akcie i ropa a strašila nás další krize. Přes mnoho varovných signálů žádná globální recese ale nepřišla. Role jednotlivých měn vůči americkému dolaru ani nestojí za zmínku. Z hlediska zisků a ztrát nezískaly ale ani neztratily více než 3 procenta (bavíme-li se například o měnových dvojicích jako EUR/USD, USD/JPY i USD/CNY). Měnový pár, který jako jediný stojí za zmínku s ohledem na volatilitu je GBP/USD, ten si užil značnou dynamiku.

Měny, které zaznamenaly vůči americkému dolaru menší zisky jsou například kanadský dolar nebo ruský rubl. Jejich posílení vzešlo především na základě jejich závislosti na vývoz ropy, která v den Nového roku polevila. Během roku ale začala výrazně růst a pomohla tak již zmíněným měnám vzhůru.

Za to zlato stálo za to!

Komoditní trhy se oproti nepatrným výkyvům měnových párů vcelku zapotily. Ropa a zemní plyn si lítaly nahoru a dolů o celé desítky procent. Příčinou byly zejména útoky na saúdská ropná zařízení, výkyvy počasí či nedohody členů OPEC.

Vzácné kovy ale jen tak nečinně nepřihlížely. Za výrazné posílení zlata může řada faktorů jako snížení úrokových sazeb americkou centrální bankou nebo globální rizika, které jen tak nepolevovaly.

Pro investory už nefunguje zlato jen jako pojistka proti inflaci, ale jako bezpečný přístav, který získává v době velmi nízkých úrokových sazeb značnou konkurenční výhodu oproti vládním dluhopisům. Centrální banky Maďarska a Turecka toto potvrzují svými nákupy kovu.

Zdroj:
https://www.e15.cz/finexpert/investujeme/uplynulych-12-mesicu-na-financnich-trzich-zdalo-se-ze-krize-je-na-spadnuti-1365864

Obrázek k článku Bail-in, jak je to tedy opravdu?

Bail-in, jak je to tedy opravdu?

Aleš Trnka - 4 minut čtení

Obrázek k článku Časy se mění

Časy se mění

Aleš Trnka - 4 minut čtení