Obrázek k článku USA a FED – nové trendy

USA a FED – nové trendy

22.06.2020

3 minuty čtení

USA nakupují zlato jako už dlouho ne! Jak uvedl 22.6.2020 server Kitco.com, dovoz v květnu 2020 ze Švýcarska dosáhl 127 tun, přičemž celkový letošní objem dovozu je zatím 285,9 tun. Zásilky do USA představovaly v květnu 87% švýcarského vývozu, zatímco v posledních několika letech to bylo 1%! Pro srovnání: za posledních 10 let (do roku 2019) vyvezly švýcarské slévárny do USA 210 tun, z toho 85,6 tun v dosud rekordním roce 2016. Enormní nákup zlata ze strany USA se výrazně stupňuje. To potvrzuje, že svět zlatu věří a neobává se poklesu cen, jinak by v USA s nákupy počkali.

A další „krátká“ zpráva z minulého týdne: šéf Americké centrální banky (FED) Jerome Powell oznámil: "Postupně se přesuneme od nákupů ETF k nákupům dluhopisů. Pro podporu likvidity a fungování trhu je to lepší nástroj," dodal. Cílem je dále podpořit tržní likviditu a dostupnost peněz pro velké zaměstnavatele v USA (Investiční web, 17.6.2020).

Jinými slovy: Máte velkou firmu a potřebujete peníze? No problem. Vydejte dluhopis a my ho od vás odkoupíme a pošleme vám peníze. Při minulé krizi FED takto „zachránil“ automobilky v Detroitu, takže zkrachovaly až po několika letech. A s ním v červenci 2013 celé město. Přikládám výstižný článek z E15.cz viz zdroj.

Tohle je argument pro některé „optimisty“, kteří tvrdí, že všechno bude v pohodě, že když budou chybět peníze, tak se prostě natisknou. A můžu vás ubezpečit, že mám taky občas takové na schůzce. Ale je jich čím dál méně a pro takové tu nejsme. Jsme tu pro ty, kteří si uvědomují vážnost situace a nechají si ji vysvětlit. Přeji vám co nejvíc takových schůzek a klientů.

Zdroj:
https://www.e15.cz/magazin/obrazem-pusty-detroit-jak-vypada-mesto-pet-let-po-nejvetsim-krachu-v-historii-usa-1349051

Obrázek k článku Bail-in, jak je to tedy opravdu?

Bail-in, jak je to tedy opravdu?

Aleš Trnka - 4 minut čtení

Obrázek k článku Časy se mění

Časy se mění

Aleš Trnka - 4 minut čtení