04 10/19

NEWSLETTER 10/2019

Návrat k normálu? Možná, snad, i když…

Tak jako se teploty po horkém létě vrátily k normálu, i ceny drahých kovů si po letním razantním nárůstu poněkud oddechly. Ne že bychom snad zažili návrat zpět k jarním hodnotám, ale alespoň malý pokles tu bohudík je.


Zlato i stříbro během léta zhodnotilo o 20%!


Od konce letošního května do začátku září zhodnotilo o cca 7.000,- Kč za trojskou unci! Od tohoto vrcholu jsme dnes o 1.000,- Kč níže. U stříbra je situace ještě výraznější, v korunách zdražil kilový slitek o 5.300,-Kč, dnes je o cca 2.000,-Kč levnější. Stříbro se proti zlatu pohybuje výrazněji oběma směry. Zároveň se potvrdil trend v posilování ceny stříbra vůči zlatu. Z rekordního poměru ceny 1 : 93 (93 uncí stříbra na 1 unci zlata) je dnes poměr 1 : 85. Stříbro má vůči zlatu hodně prostoru k posílení. Ceny obou kovů ještě porostou, o tom není pochyb. Já osobně bych si přál, aby ještě s dalším růstem počkaly, ideálně ještě alespoň příští rok. Tomu nahrávají i prezidentské volby v USA koncem roku 2020. Donald Trump bude usilovat o znovuzvolení a bude muset mírnit svoji agresivitu vůči zbytku světa, protože ta nepřeje akciovým trhům. Pokud by došlo k prudšímu poklesu akciových trhů, nebyla to dobrá vizitka pro jeho vládu. To vše by fungovalo za předpokladu, že se nestane žádný malér jinde. Tedy že ekonomika Německa udrží alespoň dnešní mírnou recesi a nepropadne se hlouběji do záporu, že Brexit dopadne ke spokojenosti všech, že nezkolabuje žádná významná evropská banka, že neeskaluje nějaký konflikt do válečného stavu (např. USA vs. Írán) atd. Ohnisek je mnoho, ale buďme optimisty.

Přednášky pro veřejnost v plném proudu


V září se konala v Plzni další z řady veřejných přednášek Zlato a stříbro aneb co se v médiích nedozvíte, opět byla hojně navštívena. Hosté se dozvěděli aktuální novinky za světa drahých kovů, trhů a bank a odcházeli s uceleným přehledem, co s čím souvisí a proč se kolem nás dějí věci, které se dějí. Na konci přednášky si tři vylosovaní hosté odnesli na památku stříbrné uncové mince. Další přednášky se uskuteční v Jičíně (15.10.), v Karlových Varech (22.10.), v Nymburce (12.11.) a v Kutné Hoře (28.11.)

Centrální banky se připravují na horší časy!


Situace na trzích připomíná tvrzení, že Optimismus je pouze nedostatkem informací. Pokud známe souvislosti a nedávnou historii, vnímáme snižování úrokových sazeb jako krok ke zmírnění hrozícího nebo začínajícího průšvihu. Za posledních 20 let došlo k výraznému snížení sazeb dvakrát. Poprvé to bylo bezprostředně po 11.září 2001. To z obavy před možným propadem kapitálových trhů, který opravdu nastal. Podruhé se snižovaly (až na 0%!) v roce 2008 okamžitě po pádu banky Lehman Brothers z oprávněné obavy propadu akciového a nemovitostního trhu. I ty nastaly. Nyní začínají FED i ECB snižovat úrokové sazby potřetí. Zatím jen mírně, ovšem už jen změna trendu je varováním, že se o budoucí krizi pouze nemluví, ale že velcí hráči už začínají jednat. Nechme se překvapit, co nám přinese nejbližší budoucnost, ale hlavně nečekejme a také jednejme!

Potřebujete poradit při výběru vhodného produktu?