Hlásí nezájem o byty novou finanční krizi?

26.06.2023

Nemovitosti a zejména byty zlevňují. Češi o ně ale nemají téměř zájem. Mohlo by to vypadat jako dobrá zpráva pro ty, kdo si chtějí pořídit levně vlastní bydlení. Ale není. Odborníci varují, že by mohlo jít o signál ohlašující další ekonomickou krizi.

Novinové titulky hovořící o zmrznutí trhu s byty a nemovitostmi nebo hypotékami se hemžily v mediálních vodách již vloni. Ekonomická situace rozkývaná pocovidovým obdobím, kdy zotavující se svět po globální epidemiologické krizi zasáhla krize finanční, umocněná napadením Ukrajiny ze strany Ruska. Následné sankce západního světa se odrazily v určitých ekonomických problémech, zejména v oblasti nárůstu cen energií. Drahé energie ovšem prodražují i vše ostatní: Dopravu, materiál i práci. O zboží nemluvě. Jedním ze znepokojivých indikátorů bylo zamrznutí trhu s nemovitostmi stejně jako drahé a prakticky nedostupné hypotéky. Když se už zdálo, že inflace v letošním roce ustoupí k jednocifernému číslu, přichází šok.

Ceny za byty se propadly v první kvartálu roku 2023 o 6 %. Pokud by ovšem do tržních cen byly započítány i vstupy v podobě renovací, bude propad ještě vyšší, a to až patnáctiprocentní. Statistici uvádějí, že ceny bytů šly dolů snad nejvíce za celou dobu od začátku století. Rovněž pokud jde o stavební povolení, při meziročním srovnání se ukázalo, že příslušné stavební úřady vydaly až o třetinu méně stavebních povolení, pokud jde o výstavbu nových bytových jednotek, ve srovnání s rokem 2022. Lidé zkrátka přestávají stavět! Také počet poskytnutých hypoték se radikálně propadl. Zatímco v březnu šlo o dvě třetiny úrovně z roku 2022, květen přijesl pokles dokonce pod 40 %! Někteří odborníci vidí příčinu vzniklé situace v tom, že zvýšení úrokové sazby z nuly na 7 % vyvolalo zdražení úvěrů, tedy i hypoték, a celkově se snižující prodejní ceny, tedy i aktuální hodnota nemovitostí, investory nemotivuje vkládat své finance do cenově propadajících se komodit, které se jim ale na druhé straně prodraží. Ekonomičtí optimisté však věří, že k růstu cen nemovitostí dojde přirozenou cestou již v roce 2024. Investoři také čekají na pokles cen stavebního materiálu. Tyto ceny vyhnalo vzhůru naopak předražení bytů a nemovitostí v letech 2021 a 2022. Cenové rekordy v oblasti bydlení totiž sebou braly nahoru i ceny stavebních prací a zejména materiálu. Tuto situaci je nutno rovněž stabilizovat a dostat na reálné částky. Propad ve stavebnictví by sebou mohl strhnout i bankovní sektor. Stalo by se naprosto reálným, že by věřitelé čekali od museli bankám poskytnout konkrétní spolehlivější doložitelné záruky. Zatím v nejhorší situace jako téměř jediné v Evropské unii je Švédsko, kterému propad trhu s bydlením silně zpomalil ekonomiku. Jiný proud českých ekonomů, ten méně optimistický, vyjadřuje obavy, aby se Česko nevydalo švédskou cestou. Což by znamenalo pro českou ekonomiku silnou ránu. Letošní rok bude tedy také hodně o čekání. Ekonomika zatím spíše stagnuje. Poroste? Nebo přijde další inflační vlna?

Realitní specialisté odhadují, že spíše než zájem o koupi bytu poroste v roce 2023 sháňka po nájemním bydlení. Jde o proces, který převažuje v západním světě. Zde využívá nájemního bydlení 40 – 50 % klientů. V Česku představují zájemci o tuto formu užívání bytu pouze 25 % podíl! Velkým přeryvem stávajícího trendu zamrznutí trhu s nemovitostmi, resp. byty, by se stalo celkové snížení hypotečních úroků k cenám na úrovni 3 % za rok, protože pak by se splátka hypotéky silně přiblížila hodnotě měsíčního nájemného, což už může být pro řadu stavebníků velice zajímavé! Tento jev by ovšem nejspíš nastal až na přelomu let 2024/2025.

Zdroj: Finmag.penize.cz, seznamzpravy.cz, dumfinanci.cz