Mince měsíce KVĚTNA

10.05.2023

Mocný orel vedle hvězd a pruhů zdobících národní vlajku nebo socha Svobody patří k nejznámějším symbolům Spojených států amerických. A všechny tyto zmíněné atributy umístil umělec John Mercanti také na tzv. nejkrásnější peníz světa, jak se také přezdívá stříbrné minci American Eagle. Ta je rovněž nejstarší státem emitovanou mincí, zároveň i státem garantovanou. US Mint, americká státní mincovna, ji razí od roku 1986. Pro svoji krásu a uměleckém ztvárnění je tato mince stále středem zájmu nejen sběratelů, ale také investorů. Minci by bylo možné přirovnat k superstar celebritě. Zájem o ni totiž neustále roste.

Na reversu mince (rubu) je vyobrazen orel bělohlavý, národní pták Spojených států amerických. Je symbolem moci i vítězství, ale také ochrany. Jako americký státní znak zavedl orla bělohlavého americký kongres 20. června 1782. Orel drží v pařátech třináct šípů a olivovou ratolest se třinácti listy. Říká se, že v době míru má orel hlavu natočenou zobákem k olivové větvičce, za války pak k šípům. Vyplývá to ze skutečnosti, že v historii byla orlí hlava na mincích či prezidentském znaku zobrazována různým způsobem. Orel je zkrátka nepřehlédnutelnou heraldickou figurou oficiálního amerického státního znaku.

Původní obyvatelé Ameriky, Indiáni, tohoto orla považovali za posla mezi indiánskými bohy a lidmi. Jeho peří nebo drápy se dodnes využívají při řadě náboženských obřadů příslušníků původních amerických národů.

V České republice je možné orla bělohlavého spatřit na vlastní oči hned v několika zoologických zahradách: Praha, Brno, Liberec. Jihlavská nebo plzeňská zoo nabízejí dokonce sezónní letové ukázky tohoto největšího létajícího dravce severní Ameriky.

Líc mince (avers) je ozdoben ženskou postavou nesoucí větve s listovím, ramena má zahalena americkou vlajkou. Postava představuje Svobodu, kráčející vstříc vycházejícímu slunci.

Mince American Eagle si drží statut zákonného platidla s nominální hodnotou 1 USD. Reálná cena mince je však nesrovnatelně vyšší, zejména s ohledem na popsané umělecké ztvárnění. Peníz vážící 1 oz je vyroben ze stříbra o ryzosti 999/100 (tedy 99,9 %). Ražen je ve Spojených státech amerických, státní mincovně Mint. Dodáván je v plastové kapsli. Zájemci o konkrétní motiv nebo ročník nechť se předem informují u společnosti Comfort Commodity ještě než vytvoří objednávku.